Chief Accountant/Hlavný účtovník

Miesto práce

Bratislava, Slovensko, Bratislava

Druh pracovného pomeru

plný úväzok

Termín nástupu

ASAP

Ponúkaný plat (brutto)

from 2000 EUR brutto base monthly salary + other financial and non-financial benefits

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

The position of Chief accountant oversees the general accounting function, which includes intercompany accounting, cash management/reconciliation, financial reporting and balance sheet management, which would involve the following:

• Ensure company monthly financial reports are prepared in compliance with company policies and directives, IFRS and local GAAP reporting requirements
• Handle full spectrum of financial and cost accounting eg. AR, AP, GL, IC
• Responsible for cash management and timely payments
• Ensuring that intercompany cost allocations are in line with management agreements and transfer pricing policy
• Coordinate group and statutory audits with auditors
• Ensure that policies and procedures (internal controls) are in place
• Analyze complex accounting transactions and review of accounting impacts
• Reviewing monthly/ quarterly/ yearly account reconciliations to ensure compliance with IFRS and group policies
• Ensure that the accounting department is trained to meet the objectives and responsibilities
• Ensure continuous process improvements
• Coordination with local authorities
• Super user for finance system

Zamestnanecké výhody a benefity

• • Bachelor degree in finance/ business administration or equivalent accounting qualification
• Minimum of 3-5 years accounting/ controlling experience.
• Fluent in Slovak language
• Good English skills (verbal and non-verbal for daily communication)
• strong analytical and problem-solving skills
• stress resistant
• able to work collaboratively across departmental functions
• Hands on and proactive mentality
• Team player
• Ability to learn

Informácie o výberovom konaní

Prosím o zaslenie CV v anglickom a slovenskom jazyku najneskôr do 31.12.2019.

Osobné údaje uchádzača uvedené v životopise budú spracované a uchované spoločnosťou DHL Logistics (Slovakia) s.r.o. a DHL Exel s.r.o. v súlade so zákonom č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov. Osobné údaje budú spracované výlučne za účelom výberu vhodného kandidáta na inzerovanú pozíciu. Po ukončení výberového procesu, maximálne však po dobe 3 rokov od poskytnutia osobných údajov, budú tieto v súlade s uvedeným zákonom zlikvidované.

Všetkým kandidátom veľmi pekne ďakujeme za prejavený záujem. Kontaktovať budeme iba uchádzačov, ktorí spĺňajú naše požiadavky.

Predpokladaný termín ukončenia výberového konania

30.11.-0001

Požiadavky na zamestnanca

Pozícii vyhovujú uchádzači so vzdelaním

stredoškolské s maturitou

vysokoškolské I. stupňa

vysokoškolské II. stupňa

vysokoškolské III. stupňa

Pozícia vhodná pre absolventa

Osobnostné predpoklady a zručnosti

• Minimálne stredoškolské vzdelanie,
• Predchádzajúca prax na pozícii accountant/účtovník minimálne 5 rokov (DPH, štatistické výkazy),
• Znalosť zákonov - podmienkou (Zákon o účtovníctve, postupy účtovania, daňové zákony, Zákon o cestných náhradách),
• Silné analytické schopnosti,
• Komunikatívnosť, tímovosť,
• Samostatnosť,
• Zodpovednosť.

Inzerujúca spoločnosť

Stručná charakteristika spoločnosti

DHL is the global market leader of the international express and logistics industry, specializing in providing innovative and customized solutions from a single source. DHL offers expertise in express, air and ocean freight, overland transport, contract logistic solutions as well as international mail services, combined with worldwide coverage and an in-depth understanding of local markets. DHL's international network links more than 220 countries and territories worldwide. 285,000 employees are dedicated to providing fast and reliable services that exceed customers' expectations.
www.dhlglobalforwarding.sk www.dhl.sk

Počet zamestnancov

zamestnancov

Adresa spoločnosti

Letisko M. R. Štefánika, Ivánska cesta 65

821 04

Kontakt

Kontaktná osoba: Mgr. Lenka Janičinová

Email: praca@dhl.com