HR Business Partner

Miesto práce

Gáň, Slovakia, Gáň

Druh pracovného pomeru

full-time

Termín nástupu

by agreement

Ponúkaný plat (brutto)

From 2341 EUR brutto/month, depending on candidate´s experience

Informácie o pracovnom mieste

Náplň práce, právomoci a zodpovednosti

What are the main responsibilities of the role?

- Building and maintaining an effective relationships with DSC managers and external customers
- Deploy initiatives to increase employee satisfaction, performance, retention and effective communication at all levels
- Provide HR input to new business and renewals and develop HR plan for implementation
- Drive the ER agenda and lead / support relationships and key processes with social partners
- Manage impact of organizational change projects aligned to the business strategy e.g. site openings / closures, restructures etc.
- Deploy DSC & local HR strategy
- Ensure delivery of annual performance and salary review process for the area in scope, aligned to group-wide processes and timelines
- Through data & trends analysis, identify HR solutions to add value to the local business and customer agenda
- Support managers to develop and deliver solutions for workforce planning and management including organization design, forecasting resourcing needs and identifying future talent requirements
- Act as a coach to managers to increase management capability and compliance with policies

Zamestnanecké výhody a benefity

Informácie o výberovom konaní

Predpokladaný termín ukončenia výberového konania

30.11.-0001

Požiadavky na zamestnanca

Pozícii vyhovujú uchádzači so vzdelaním

University education (Bachelor's degree)

University education (Master's degree)

Pozícia vhodná pre absolventa

Osobnostné predpoklady a zručnosti

What are the requirements for the role?

- Strong understanding of the Supply Chain business and knowledge of operations
- Business understanding, strategic thinking as well as stakeholder management skills in order to build networks and remove barriers
- Exposure across all key aspects of HR processes including Talent, Comp&Ben, ER/IR etc.
- Experience within an international organization
- Strong analytical and conceptual skills
- Goal-oriented, structured, high sense of responsibility and self-initiative
- Strong dedication and motivation to work in a dynamic environment
- High level of flexibility and performance orientation as well as enthusiasm and ability to work under pressure

Inzerujúca spoločnosť

Stručná charakteristika spoločnosti

Divízia DHL Global Forwarding je ako globálny líder na trhu leteckej a námornej nákladnej prepravy schopná ponúknuť konkurencieschopné ceny pre všetky destinácie sveta. Klientom ponúka na mieru šité riešenia v rámci významných logistických projektov a rovnako poskytuje kompletné colné služby, ktoré zaisťujú hladký priebeh prepravy. O zásielky sa stará viac ako 6 500 špecialistov na 600 pracoviskách. Toto všetko robí z DHL Global Forwarding ideálneho partnera ako pre klientov, ktorí zasielajú tovar po prvýkrát, tak aj pre významných importérov a exportérov.

Počet zamestnancov

zamestnancov

Adresa spoločnosti

Diaľničná 2

903 01

Diaľničná 2

Kontakt

Kontaktná osoba: Mgr. Katarína Horná

Email: praca@dhl.com